
Daudzi alkoholisko dzērienu cienītāji ir pārliecināti, ka, ja viņi dzer mērenību, ķermenim netiks nodarīts īpašs kaitējums. Lai godīgi novērtētu visus veselības apdraudējumus,zinātnieki ir veikuši daudzus pētījumus, kuros tika noteikts tieši šis "pasākums".. Rakstā detalizēti pastāstīsim, vai pastāv nekaitīgas alkohola devas, maksimālās un nāvējošās devas un ar kādiem riskiem riskē cilvēki, kuri regulāri lieto alkoholu saturošus produktus.
Dienas un maksimāli pieļaujamā etanola "daļa" cilvēkiem
Patiesībā nav drošas alkohola devas. Etilspirts jebkurā daudzumā tiek uztverts kā spēcīga inde. Organisms nevar pilnvērtīgi funkcionēt, ja iekšējās sistēmas tiek pakļautas acetaldehīda toksiskajai iedarbībai, kas veidojas etanola sadalīšanās rezultātā, piedaloties aknu enzīmiem.

Taču Veselības ministrija publiskojusi informāciju par maksimāli pieļaujamo alkohola daudzumu (vidējās vērtības), kas nopietnu kaitējumu veselībai neradīs.
Dienas likme:
- alus un citi mazalkoholiskie dzērieni ar stiprumu ne vairāk kā 5% - 250 ml;
- šampanietis, vīns 11-13% - 100 ml;
- produkti, kas satur 17–20% no vermuta veida un stiprajiem vīniem - 75 ml;
- stiprais alkohols 40 grādi, degvīns, konjaks - 30 ml.
Norādītos daudzumus nevajadzētu lietot katru dienu. Pēc ekspertu domām, par drošāku tiek uzskatīts alkohola lietošana maksimāli pieļaujamā daudzumā līdz 2-3 reizēm nedēļā, ne biežāk.
Kopumā viss ir atkarīgs no organisma individuālajām īpašībām. Precīzāk sakot, nekaitīgās devas aprēķins jāveic katram dzērājam individuāli, ņemot vērā viņa vecumu, augumu, svaru, fizisko stāvokli, hroniskas slimības utt.
Kādas ir nekaitīgā alkohola ikdienas lietošanas briesmas?

Britu pētnieki ir noskaidrojuši, cik lielā mērā etanols ietekmē smadzenes un nervu sistēmu, pat ja tas tiek patērēts nelielās, pieņemamās "daļās".
Kaitīga ietekme:
- dziļi iesūcas šūnās un destruktīvi iedarbojas uz tām;
- iznīcina neironus;
- stimulē hormona dopamīna un gamma-aminosviestskābes sintēzi, kas izpaužas ar eiforiskām sajūtām, baudas un relaksācijas sajūtu;
- Pamazām tiek iznīcinātas smadzeņu struktūras, tiek traucēta centrālās nervu sistēmas darbība, attīstās dažādi patoloģiski stāvokļi.
Ja dzer katru dienu, laika gaitā parādās kognitīvi-psiho-emocionāla rakstura problēmas, palēninās domāšanas procesi, pasliktinās atmiņa un intelekts. Uz hroniskas intoksikācijas fona var rasties nopietnas aknu, nieru, sirds un asinsvadu sistēmas slimības utt.

Pat nekaitīga alkohola deva, ko lieto katru dienu, veicinapakāpeniska alkohola atkarības attīstība. Un šī ir nopietna diagnoze ikvienam cilvēkam, kurš vēlas dzīvot ilgu un piepildītu dzīvi. Alkoholismam ir hroniska, progresējoša gaita un tas izraisa daudzas visnelabvēlīgākās sekas. Turklāt tas veicina strauju personības degradāciju un saīsina dzīves ilgumu.
Ja jūsu mīļotais katru dienu lieto alkoholu nelielās devās, apliecinot, ka situācija tiek kontrolēta, pievērsiet uzmanību šai problēmai jau tagad. Sākotnējās stadijās alkohola atkarību ir vieglāk ārstēt. Turklāt, laicīgi atbrīvojoties no sliktā ieraduma, cilvēks iegūst visas iespējasuzturēt veselīgu labsajūtu, novēršot smagu patoloģiju attīstību, ko izraisa ilgstoša intoksikācija.
Ierobežota vai letāla etanola deva
Ikviens zina, ka alkoholiskie dzērieni lielos daudzumos var izraisītdzīvībai bīstamas komplikācijasar augstu pēkšņas nāves risku. Tomēr ir grūti pateikt, kādos daudzumos alkohols patiesībā var nogalināt cilvēku. Šajā gadījumā liela nozīme ir arī dažādajām organisma individuālajām īpašībām.
Vidēji letālā alkohola "porcija" ir 4–12 g etilspirta uz 1 kg svara. Tas ir, pieaugušam vīrietim, kas sver 80 kg, 2 pudeles 40% degvīna vienlaikus būs potenciāli bīstamas.
Vai ir iespējams kontrolēt izdzertā alkohola daudzumu?

Sākumā daudziem izdodas kontrolēt nekaitīgu normu, taču agri vai vēlu viņi zaudē kontroli. Jebkuram alkoholam ir spēja izraisīt atkarību un toleranci. Un, kā jūs zināt, šīs pazīmes skaidri norāda uz alkoholismu.
Ja neapstāsies laicīgi, radīsies visnelabvēlīgākās sekas. Diemžēl atkarīgajam, kurš zaudējis kontroli pār dzeršanu, ir grūti patstāvīgi pieņemt lēmumu par labu atturībai. Viņš var nemitīgi par to domāt, lamāties par vājumu, bet tomēr pastiepties pēc citas glāzes. Pakāpeniski palielinās lietošanas biežums un uzņemto produktu daudzums.
Šo procesu var apturēt vienā veidā -meklēt kvalificētu palīdzībupie speciālistiem narkotiku ārstēšanas klīnikā. Stacionāros apstākļos tiek veikta kompleksā terapija cīņā pret alkoholismu un tā sekām.
Kā palīdzēt tiem, kuri zaudējuši kontroli pār dzeršanu
Ja alkoholiķis neatzīst, ka ir slims, viņam tiek veiktas iejaukšanās sesijas, kuru mērķis ir atpazīt problēmu un motivēt viņu atveseļoties. Turpmāko ārstēšanas taktiku nosaka ārstējošais ārsts, ņemot vērā konkrēto slimības vēsturi un citus faktorus.
Standarta etanola atkarības ārstēšanas programma:

- detoksikācija— paātrināta toksīnu izvadīšana, izmantojot pilinātājus, izmantojot efektīvus medikamentus;
- simptomātisks kurss— abstinences sindroma fizisko izpausmju likvidēšana;
- atjaunojošā terapija, hroniskas intoksikācijas seku apkarošana, vispārēja imūnsistēmas nostiprināšana;
- psihoterapeitiskās metodeskuru mērķis ir novērst garīgo pieķeršanos alkoholam;
- rehabilitācijas pasākumi, atveseļojošo pacientu sociālā adaptācija nesāpīgai atgriešanai prātīgā dzīvē.
Tiek sniegta visaptveroša palīdzība narkotiku ārstēšanāgarantētas anonimitātes apstākļos. Pacients netiek atstāts malā, tāpēc pēc izrakstīšanas viņš bez ierobežojumiem varēs veidot savu nākotni. Tas ir spēcīgs arguments par labu vēršanās pie privātiem narkologiem, kuri ir sertificēti visiem sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem.