
Gandrīz katrs cilvēks savā dzīvē ir lietojis alkoholiskos dzērienus. Daži to darīja reti un nelielās devās, citiem patika reibuma sajūta un centās to pastiprināt. Vēlme lietot alkoholu ir dažāda. Daudziem cilvēkiem ir pastāvīga nepatika pret jebkura alkohola produkta smaržu un garšu. Citi sajūt īpašo smalko kolekcijas vīnu aromātu. Vēl citi augstu vērtē stipros dzērienus un izvēlas konjaku, rumu, viskiju, degvīnu u. c. Sociāli maznodrošinātie alkoholiķi dzer to, kas viņiem pa spēkam: zemas kvalitātes degvīnu, mēnessērdzienu. Noskaidrosim, kādās situācijās dzērājam ir nepieciešama narkologa palīdzība.
Kāpēc rodas vēlme dzert?
Vēlme izdzert nelielu daudzumu vieglā alkohola mīļoto cilvēku sabiedrībā uzkrītoši atšķiras no tieksmes, kas saistīta ar alkohola atkarību.
Pirmajā gadījumā mēs runājam par prieku:
- tikšanās ar draugiem;
- pavadīt laiku kopā;
- diskusijas par vispārīgām tēmām.
Šāda veida pasākumos alkoholam ir tikai sekundāra loma, un to var viegli aizstāt ar jebkuru citu dzērienu. Šī vajadzība nav patoloģiska un nerada negatīvas sekas dzērājiem. Neregulāru lietošanu ietekmē tradīcijas, nevis nepieciešamība.

Otrajā situācijā cilvēks ir vērsts uz reibuma sajūtas iegūšanu. Eiforija ir galvenais smagas dzeršanas mērķis. Ar atkarību no alkohola alkohola lietošana kļūst par cilvēka vajadzību, ar kuru viņš bieži nevar tikt galā. Diemžēl ne visi alkoholiķi cenšas izdomāt, kā pārvarēt vēlmi iedzert un atbrīvoties no sāpīgās atkarības.
Mīti un fakti par alkohola atkarību
Daudzi cilvēki uzskata, ka ieradums dzert piektdienās vai nedēļas nogalēs nav alkoholisms. Patiesībā tā nav taisnība. Sistemātiska alkohola lietošana ir atkarības simptoms.
Pastāv mīts, ka nav iespējams izārstēt sieviešu alkoholismu. Patiesībā to ir grūti izdarīt, bet tas ir iespējams. Grūtības ir tādas, ka sieviešu atkarība ir saistīta ar lielāku garīgo atkarību, tāpēc, lai tā būtu efektīva, ir nepieciešama integrēta pieeja.
Alkohols palīdz pazemināt asinsspiedienu. Jā, tas paplašina asinsvadus un krītas spiediens, bet tajā pašā laikā sirds sāk pukstēt ātrāk un kļūst pārslogota, kas ir bīstami hipertensijas pacientiem.
Obsesīvā (obsesīvā) pievilcība alkoholismā
Slimības I stadijā veidojas garīga atkarība. Viņai raksturīga pastāvīga, zemapziņas vēlme lietot alkoholu. Paši pacienti noliedz, ka viņiem ir alkas. Viņi domā, ka spēj kontrolēt savu vēlmi dzert.
Savs dzērums ir attaisnojams:
- vēlme "atpūsties" pēc smagas darba dienas;
- cenšas mazināt stresu;
- attiecību saasināšanās ģimenē un darbā, ar cilvēkiem;
- nebeidzami gadījumi - visu veidu notikumu svinēšana;
- "atpūta" nedēļas nogalē;
- tradicionālā alkohola dzeršana makšķerējot, vasarnīcā, ballītē utt.

Obsesīvās alkas pamazām sāk kontrolēt visas pacienta jūtas, domas un emocijas. Tikai nelielai daļai alkoholiķu sākumposmā rodas piesardzība. Tikai daži no viņiem domā par to, kā cīnīties ar vēlmi dzert.
Kompulsīva tieksme pārmērīgas dzeršanas laikā
Turpmāka slimības attīstība izraisa fiziskas atkarības veidošanos. Viena no galvenajām II stadijas izpausmēm ir pārmērīga dzeršana un ar to saistītā kompulsīvā (nekontrolējamā) vēlme dzert. Tas parādās periodiski uz obsesīvas vēlmes fona. Pacients to nespēj nomākt, pat ja viņš to vēlas. Tikai retos gadījumos viņam uz laiku izdodas savaldīt savu impulsu. Taču drīz slimība dara savu, un iedzeršana atgriežas.
Parādoties piespiešanai, visi esošie dzēruma "ierobežotāji" pārstāj pildīt savas funkcijas. Alkoholiķis domā tikai par vienu: kur un kā dzert. Tieksme pilnībā absorbē viņa vajadzības, emocijas un domas.
Pilnīgi bezjēdzīgi šajā periodā:
- Pamudiniet dzērāju.
- Apelēt pie sirdsapziņas.
- Atgādiniet viņiem par viņu solījumiem.
- Draudi (piemēram, šķiršanās, atlaišana no darba utt. )

Neviens saprātīgs arguments fiziskai slodzei nedos pozitīvu rezultātu. Tikai pēc dzeršanas perioda beigām būs iespējams "aizsniegt" atkarīgā apziņu. Taču sarunu pozitīvais efekts saglabāsies tikai līdz nākamajam nevaldāmās dzeršanas kaisles uzbrukumam. Tikai narkologs var pateikt, kā šajā gadījumā cīnīties ar vēlmi dzert.
Kāpēc paģiras uzlabojas, dzerot alkoholu
Vēl viena raksturīga hroniska alkoholisma II stadijas īpašība ir paģiru (abstinences) sindroma attīstība. Tikai neliels daudzums alkohola palīdz atvieglot sāpīgos fiziskos, neiroloģiskos, garīgos un veģetatīvos traucējumus, kas rodas. II stadijas alkoholiķim paģiras ir sava veida pirmā palīdzība. Atturība ir viena no nekontrolējamas kompulsīvas tieksmes pēc alkohola sastāvdaļām.

Atkarība rodas psihopatofizioloģisku iemeslu dēļ. Slimības attīstības gados organismā notiek būtiskas izmaiņas bioķīmiskajos un neiroregulācijas procesos. Etanols kļūst par daļu no vielmaiņas. Viņa ilgstoša prombūtne izraisa vēlmi, kas pārvēršas vajadzībā pēc alkoholisma. Lai būtu skaidrāks, alkohols, kas izraisa kompulsīvu tieksmi, pacientam ir kā gaisa elpa slīkstošajam cilvēkam. Un šajā salīdzinājumā nav nekāda pārspīlējuma. Piedzēruma gadījumā neliels alkohola daudzums, kas nonāk asinīs, gandrīz acumirklī mazina sāpīgas sajūtas. Taču tajā pašā laikā pievilcība nevis vājinās, bet gan pastiprinās, un iedzeršana turpinās.
Personām, kurām nav fiziskas atkarības, jebkurš alkoholiskais dzēriens izraisa atgrūšanu, sliktu dūšu, vemšanu un pašsajūtas pasliktināšanos.
Kā atbrīvoties no vēlmes dzert patstāvīgi
Gandrīz ikviens var apspiest savu tieksmi pēc dzeršanas, ja viņam nav progresējoša alkoholisma.
Lai sasniegtu rezultātu, pietiek:
- Novērtējiet situāciju un atcerieties alkohola lietošanas kaitīgo ietekmi un negatīvās sekas.
- Sagatavojieties prātīgai dzīvei.
- Parādiet stingras gribas pūles un raksturu, nepiekrītiet citu aicinājumiem dzert alkoholiskos dzērienus. Un vērsiet "izsmieklu" un "izsmieklu" pret tiem, kas tos pauž, un parādiet, ka patiesībā tas, kurš ir glāzes, nevis veselības piekritējs, ir nelaimīgs un slims.

Profilaksei vajadzētu nodarboties ar fiziskiem vingrinājumiem un sportu. Regulāri vingrinājumi droši pasargās jūs no vēlmes dzert un nodrošinās ticamus rezultātus. Šie ieteikumi ir piemēroti arī cilvēkiem, kuriem jau ir atkarība no alkohola sākuma stadijā.
Tagad, ja cilvēkam ir attīstījusies progresējoša alkoholisma forma, bez narkologa līdzdalības būs ļoti grūti tikt galā. Bet ar neatlaidību jūs varat gūt panākumus šajā situācijā. Ir svarīgi nepadoties un spītīgi tiekties pēc mērķa.
Tipiskas kļūdas, patstāvīgi atmetot alkoholu
Kad cilvēks saprot, ka dzer pārāk bieži, ka viņa uzvedība mainās alkohola reibumā, ka tas sāk ietekmēt attiecības ar cilvēkiem vai darbu, loģiska vēlme ir pārtraukt dzeršanu. Daudzi cilvēki ir pārliecināti, ka viņi to var izdarīt paši. Bet tas ne vienmēr beidzas labi.
Starp tipiskām kļūdām:
- alkohola aizstāšana ar kaut ko citu. Tas ir smēķēšana, pārmērīgs nevēlamas pārtikas patēriņš. Tas nav pareizais veids, kā risināt problēmu;
- aizstājot dzērienu. Atkarīgais var pāriet no degvīna vai konjaka uz alu vai kokteiļiem. Bet tas nenozīmē, ka viņš varēja atmest dzeršanu;
- bezmērķīga dzeršanas pārtraukšana. Alkoholiķim ir jāsaprot, kāpēc viņš izslēdz alkoholu, kāds tam ir mērķis. Ja viņam nav šī mērķa, tad viņš drīz sapratīs, ka nav jēgas liegt sev prieku.
Metodes kāres mazināšanai atkarību ārstēšanā
Pareizo atbildi uz jautājumu, kā cīnīties ar vēlmi dzert, sniegs narkologi. Galvenās alkas novēršanas metodes ir īpašu medikamentu lietošana un psihoterapija. Zāļu izvēle ir stingri individuāla.
Kā psihoterapiju var izmantot:
- Individuālas ierosinājuma un racionālas pārliecināšanas metodes.
- Hipnotiskas tieksmes noņemšana.
- Grupu psihokorekcijas sesijas.
- Dalība izstrādātās programmās, kuru pamatā ir personības gribas īpašību stimulēšana un personības pārprogrammēšana.
- Apmācība auto-treniņa metodēs.
- Mākslas terapija.

Svarīgi, lai pacients aktīvi līdzdarbotos un palīdzētu ārstam. Šajā gadījumā panākumu līmenis ir tuvu 100%.
Motivācija atturībai
Atkarīgā smadzenes pastāvīgi atrodas etanola ietekmē, tāpēc slikti uztver informāciju. Un šeit ir svarīgi atrast pareizo motivāciju. Dažiem tas nozīmē attiecību atjaunošanu ar ģimeni, karjeras izaugsmi vai atbrīvošanos no slimības. Personai, kas cieš no atkarības, ir jāpaziņo, ka viņa pievilcība agrāk vai vēlāk novedīs pie neatgriezeniskām sekām.
Statistika liecina, ka dzerošs cilvēks var saslimt ar cirozi tikai 10 gadu laikā, un pat tad, ja viņš jau saslimst ar šo slimību un pārtrauc dzert uz visiem laikiem, viņš var pagarināt savu dzīvi par 10 gadiem. Un, ja jūs turpināt izmantot, tas ir tiešs ceļš uz kapu.
Ja cilvēks kļūst par smagu alkohola lietotāju pirms 30 gadu vecuma, viņš, visticamāk, nenodzīvos līdz 50 gadiem.
Taču atkarīgais ne vienmēr ir gatavs uzklausīt tuvinieku padomus, drīzāk tie viņam rada stresu, un viņš atkal sniedzas pēc glāzes. Tāpēc šo darbu labāk uzticēt profesionālam psihologam.
Psihologa padoms
Alkoholisma ārstēšana ir garš ceļš. Ja esat uzņēmies šo atbildību, tad jums jāiet līdz galam. Tajā pašā laikā jums nav pastāvīgi jāuztraucas par to, kā uz visiem laikiem pārtraukt alkohola lietošanu. Ir vērts atzīt savu bezspēcību un lūgt palīdzību.
Otrais solis ir atteikties no visa, kas izraisa vēlmi dzert. Tā ir parasta kompānija, pārslodze darbā vai stress.
Trešais solis ir rūpēties par sevi. Neesi viens, ēd daudzveidīgu pārtiku, slavē un apbalvo sevi par sasniegumiem. Mīli sevi. Sazinieties ar tiem, kas atbalstīs un iedvesmos. Tas viss kopā ar profesionālu palīdzību jums pateiks, kā vienreiz un uz visiem laikiem pārtraukt alkohola lietošanu.